Blog > Komentarze do wpisu
Ściegi ażurowe- łączniki ukośne, gałązki...

  W części 7 ( Area 7) oprócz wspomnianych już mostków owijanych i gołębich oczek 7C mamy jeszcze jakby odwróconą gałązkę ( Divided Twisted Threads ) na mostkach cerowanych 7A oraz koniczynkę ( Woven Cloverleaf ) 7B. Sposób ich wykonania jest pokazany i opisany na kartach 42 i 43 .
Aby wykonać koniczynkę będziemy potrzebować dodatkowych łączników:

  Łączniki owijane ukośne ( spokes ), które występują jako samodzielny element zdobniczy lub jako przęsełko pomocnicze- jak w tym przypadku. Są różne metody ich wykonywania, często uzależnione od wzoru. Kiedy łączniki ukośne występują jako samodzielna ozdoba, wykonuje się je po obcerowaniu lub owinięciu wszystkich czterech mostków. Przejść po lewej stronie robótki do punktu skrzyżowania bloczków, wyjść nitką w środku od dołu, na rysunku pt.1 i wbić igłę od góry w punkcie skrzyżowań mostków- 2. Naprężyć nitkę i w drodze powrotnej do punktu 1 owinąć ją dwa razy wokół poprzedniej. Łączniki te wykonujemy jednocześnie- wszystkie cztery. Można też tak jak na schemacie koniczynki- wszystko zależy jak jest wygodniej i praktyczniej.

łączniki ukośne

Instukcje do gałązek i koniczynki ( pierwsze rysunki to łączniki ukośne wykonane przed owijaniem mostków).

gałązki

koniczynka

  Muszę jednak przyznać, że ja koniczynkę wykonuję trochę inaczej, tutaj jest robiona na nieowijanych mostkach, ja je owijam, podobnie jak w krzyżach maltańskich, czyli najpierw jeden, wykonuję przeplatankę między trzema mostkami( trzeci to ten dodatkowy ukośny). Nitkę zawsze przeplatamy w polu pomiedzy przęsełkami, raz prowadzimy nad mostkiem, potem pod. Następnie owijam koniec przęsełka, ale tu metodę każdy wybierze sam.

częsć 9 i 7

wtorek, 27 stycznia 2009, krzysia-s

Polecane wpisy