Blog > Komentarze do wpisu
Ściegi ażurowe- mostki owijane

  Wycinanie zaczęłam podobnie jak haft płaski, od dołu, czyli powierzchni oznaczonej jako 9 ( Area9).
  Nitki wycinamy tak jak jest to zaznaczone na schematach- czerwone linie obejmują tyle nitek ile powinnyśmy wyciąć- tym razem nie będzie to tylko po 4, jak w motylku, ale i więcej. Ze względu na brak wszystkich instrukcji wprowadziłam małą zmianę - w elemencie oznaczonym 5C wycinamy 5 nitek !!! a nie 6 jak jest to we wzorze- tak aby pozostało nam na środku po 4 nitki a nie 2.

  Mostki owijane (overcasted bars, wrapped bars) wykonuje się na dwa sposoby: owijanie 4 nitek mostka i owijanie po dwie niteczki oddzielnie, mostki owijane podwójne (double overcasted bars). Przedstawiają to schematy.

mostki owijane graf.

  Na pierwszym owija się 4 nitki mostka, na drugim po dwie oddzielnie. Owijanie wykonujemy schodkowo. Trzeci schemat przedstawia kolejność zdobienia mostków.

  W samplerze występują mostki owijane podwójne, robimy to nitką '8'. W elementach 9A i 9C mamy jeszcze gołębie oczka- jedno w kwadracie i jedno typowe. Zdjęcia ilustrują sposób wykonania 9A.

mostki owijane 1

mostki owijane 2

gołębie oczko po kwadracie

gołębie oczko w kwadracie

gołębie oczko w kwadracie

gołębie oczko w kwadracie

gołebie oczko w kwadracie

gołębie oczko w kwadracie

i gołębie oczko tradycyjne na mostkach owijanych podwójnych 9C - nitkę mocujemy na mostku owijając ją dookoła przęsełka- technika wykonywania taka sama jak w przypadku mostków cerowanych, czyli owijamy 3 i pół przęsełka, wykonujemy gołębie oczko i owijamy do końca.

gołębie oczko na mostku owijanym

gołębie oczko na mostku owijanym

gołębie oczko na mostku owijanym

4 gołębie oczka

  Ostatnie zdjęcie to gołębie oczka wykonane w elemencie 7C, wystąpią one jeszcze w części 1 ( Area1 ), ale już wiadomo jak należy je wykonać.

wtorek, 27 stycznia 2009, krzysia-s

Polecane wpisy