Blog > Komentarze do wpisu
White daisy spray

Serwetka powstanie z pewnym poślizgiem, pokażę to co już zaczęłam, zanim spruję. Oprócz Betki do jej haftowania przymierzało się jeszcze kilka osób, może to ułatwi im pracę.

Serwetka ta nie podporządkowuje się większości hardangerowych zasad

- nie ma nieparzystej liczby bloczków, jest ich 92 x 92, ale małe ażurowe elementy na środkach boków spełniają tę normę;

- bloczki zaczynamy haftować w połowie wyznaczonego fastrygą miejsca- zazwyczaj bloczek pokrywa się z fastrygą.

Wielkość serwetki dla tkaniny o splocie 10 nitek / 1 cm to 37x 37 cm, jeśli będziemy haftować na Bellanie 8 nitek / 1 cm --> 46 x 46 cm, kupując materiał należy uwzględnić kilkucentymetrowy zapas na upięcie w tamborku.

Proponuję wykonać tradycyjną fastrygę - składamy materiał na pół, fastrygujemy po zgięciu co 4 nitki tkaniny, potem znowu na pół ( prostopadle do pierwszej fastrygi ) i zaczynamy od środka, tak aby nitki się krzyżowały. Zostawiam odpowiedni kawałek nici i robię to tę samą nitką w drugą stronę, co widać na zdjęciu.

fastrygowanie

Do wykonania serwetki potrzebne będą jeszcze nici perłowe białe w dwóch grubościach ' 5' i ' 8' , jasny turkus ' 5 ' - jeśli DMC będą to kolory 5200 i 928 oraz niewielka ilość 739 na xxx, ale tu wykorzystam mulinę.

materiały

Na schemacie 2 kratki to 4 nitki tkaniny, bloczek zajmuje więc 2 x 2 kratki. Odliczamy od środka materiału 41 pełnych bloczków oraz połowę ( nie liczymy też tego krzyżującego się w samym centrum ) i zaczynamy haftować pierwszy bloczek- miejsce wskazuje strzałka na zdjęciu. Środkowy ścieg bloczka powinien pokrywać sie z linią fastrygi.

początek haftu

Haftujemy bloczki wg. schematu, następnie obliczamy ten sam odstęp od środka na drugim boku i haft powtarzamy na wszystkich 4 bokach. W efekcie na środkowych częściach powstaną jednakowe hardangerowe elementy, które w dalszej części wytniemy i ozdobimy.

bloczki

Kolejność haftu można zmienić, zamiast precyzyjnego !!! odliczania, po wykonaniu tej jednej części, haftujemy szereg ściegów płaskich, ale dokładnie w takiej ilości jak jest to na schemacie - jedna kreska to jeden ścieg.W odpowiednim miejscu zakręcamy o 90 st. - w taki sposób jak we wzorze i haftujemy ściegi płaskie do następnej grupy bloczków ( na środku drugiego boku). W górnej części mego haftu, po lewej jest kawałek tych ściegów- ich wysokość to 4 nitki tkaniny, a robimy co jedną nitkę tuż obok siebie.

Moja serwetka musi poczekać aż zaopatrzę się w większy kawałek tkaniny i zacznę raz jeszcze, ale sam haft nie powinien zająć dużo czasu.

środa, 11 lutego 2009, krzysia-s

Polecane wpisy

  • Przenosiny

    Znikło sporo zdjęć, zostały usunięte z serwera. Zbyt wiele czasu zajmie mi ich uzupełnienie, poza tym, tutaj bardzo wolno przewijają się strony i wyświetlają zd

  • White Daisy Spray- skończona

    Nie lubię wycinania dzierganego brzegu, a szczególnie w ząbki, ale nie miałam wyjścia, haftowanie skończone. Wyszywałam na tej niewymiarowej tkaninie DMC, po pr

  • Serwetka White daisy spray - zaczynamy raz jeszcze

    Kocham hafty symultaniczne, skąd to zamiłowanie ? prawdopodobnie stąd, że nie znoszę nudy, ciągle powtarzajacych się tych samych czynności, tych samych ściegów.

Komentarze
ann_margaret
2009/02/11 19:38:29
Witam!
Twój blog to kopalnia wiedzy o hardangerze, dziękuję za opisy ściegów, bardzo się przydadzą:) Będę tu częściej zaglądać i podpatrywać postęp prac przy white daisy:)
Pozdrawiam!
-
agagalas2
2009/02/18 14:41:38
Świetny blog. Wczoraj go odnalazłam. Będę tu częstym gościem. Dziękuję za opisanie wszystkiego tak dokładnie. Pierwsza praca to z pewnością będzie motylek.