Blog > Komentarze do wpisu
Pogaduszki z hardangerem w tle

  Bardzo dziękuję Beacie - atanet   - za zmianę wystroju mego zakątka, teraz już na wstępie widać o czym tu będzie.

  Blog powstał głównie dlatego, że chciałam w nim umieścić moje hardangerowe kursy, miałam jednak w planach pisać tu o wszystkich swoich robótkach.Trochę zwlekałam z pochwaleniem się nimi, bo wymyśliłam, żeby wątków z instrukcjami nie przeplatać innymi, chciałam żeby tworzyły logiczny ciąg. Teraz jestem zadowolona z tego pomysłu, bo nic nie muszę usuwać, a byłoby mi żal, nie lubię zmian.

  Nie spodziewałam się takiego odzewu, zarówno na blogu jak i poza nim odezwało się sporo osób z pytaniami i podziękowaniami za kursy. Nie zagadam więc tych tematów innymi, blog będzie tylko hardangerowy. Postaram się pozmieniać kategorie aby łatwiej było znaleźć instrukcje do poszczególnych ściegów. Ogólnorobótkowy powstanie w innym miejscu ( tzn. już się urządzam, ale minie trochę czasu zanim przygotuję się na powitanie gości  ).

  Postaram się odpowiedzieć na wczorajsze komentarze. Bardzo dziękuję za miłe słowa. Wybaczcie, że odpowiadam ogólnie, nie personalnie.

  Haftuję zazwyczaj ze schematów, niektóre wzory można zrobić ze zdjęcia, ale jeśli dysponuję schematem to nie ma takiej potrzeby. Nigdy nie bawiłam się w projektowanie, choć to jest możliwe, jakoś nie czułam takiej potrzeby. Jest cała masa gotowych, pięknych haftów i to mi jak dotąd wystarcza. Oczywiście nanosiłam zmiany, powiększałam lub zmniejszałam wzory, stosowałam inne ściegi, ale to drobiazgi.

  Jestem w posiadaniu schematów do wszystkich swoich prac ( i wielu, wielu innych), do serwetki White Daisy Spray również, jeśli ktoś jest zainteresowany chętnie się podzielę. Postaram się też odpowiedzieć na wszystkie pytania i wątpliwości związane z haftem. Muszę tylko wykombinować jak tu podać swoje namiary tak żeby łatwo je było znaleźć, ale za bardzo nie rzucały się w oczy  .

  Na razie nie haftujemy tej serwetki na forum, jest kilka osób zainteresowanych, ale nie z jednego forum, niektóre już ją robią, inne się przymierzają. Nie widzę przeszkód żeby rozpocząć jej haft w dowolnej chwili, jak napisałam powyżej- służę pomocą. Z wielką przyjemnością będę śledzić postępy.

  W kategorii Hardangerowe ABC pierwsze notki dotyczą tkanin i nici, ich zamienników i zaopatrzenia, w zakładkach podaję adresy sklepów. Niestety w Polsce nie wszędzie jest łatwy dostęp do zaopatrzenia w te materiały, choć mamy w Białymstoku nieźle zaopatrzone pasmanterie to czasami również korzystam z internetowych, zagranicznych też.

  Ostatnio pojawiła się na rynku nić perłowa Ariadny nie znam jej jeszcze, ale opinie haftujących znajomych są pozytywne, a cena bardzo atrakcyjna.

  Przelicznika metrów na gramy nie stosowałam, bo kupuję to co jest w handlu, wyszukując potrzebny kolor. Od tego ile metrów = 1 gram zależy grubość nici oznaczana # 3, # 5, # 8 i # 12 - takie grubości nici perłowych występują, w naszych haftach najczęściej stosujemy tylko # 5 i # 8, sporadycznie używałam również #12. Jedynie udało mi się ustalić, że:

- motek 5 g nici # 5 to ok 25 m;

- motek 25 g # 5 to ok 112,5 m;

- motek 25 g # 8 to ok 200m;

- kłębek 10 g # 8 to ok 80 m.

Nie potrafię też na początku określić ile nici będziemy potrzebować do wykonania konkretnego wzoru, na niedużą serwetkę wystarcza niecały motek 25 g # 5 i jeszcze mniej # 8. W opisach bywają podane ilości nici, ale nie podają jakie motki mają na myśli.

  Wszystkie ściegi występujące w tej serwetce opisałam w Hardangerowym motylu i wzorniku, serwetka nie jest trudna, jest tam tylko sporo liczenia po jednej nitce, a liczyć trzeba bardzo dokładnie. Każdy ścieg, każda niteczka są jednak zaznaczone na schemacie.

  Bardzo dziękuję za zaproszenie do Secret Pala, kiedyś pewnie się skuszę, bo to sympatyczna zabawa, tym razem muszę jednak zrezygnować. Usilnie się staram nie ulegać wszystkim pokusom, jeśli nie mogę im sprostać, ale nie zawsze to mi się udaje...... 

 

piątek, 06 marca 2009, krzysia-s

Polecane wpisy

  • Tkanina DMC- ciąg dalszy

    Ata dodała komentarz pod ostatnim moim wpisem na ten temat, ale żeby nie pozostał niezauważony, napiszę tutaj. Przedstawiciel DMC otrzymał nasz list, dla

  • DMC milczy

    Upłynął prawie miesiąc, jak dotąd cisza....... Ata ma jednak kontakt z jedną osobą z zarządu, która zaproponowała przysłanie gotowego haftu na tej felernej tka

  • List do przedstawiciela DMC w Polsce.

    Wczoraj wysłałam wspólnieprzygotowany list do DMC w sprawie pogorszenia jakości tkaniny Unifil/Etamine. List wysłałam tradycyjną pocztą, polecony, mampokwitowan

Komentarze
atanet
2009/03/06 10:27:24
nie ma za co Krzysiu,ja się wcale nie dziwie ze jest spory odzew na twoim blogu, jest bardzo dobrze zrobiony i chyba nie zbyt dużo w necie o tej technice hardangera i świetnie wszystko pokazujesz :-))
-
2009/03/06 17:54:02
Bardzo dziękuję za odpowiedzi m.in i na moje pytania.Serwetka jest przepiękna i mimo że mam zaczętych milion innych prac chętnie spróbowałabym swoich sił w hardangerze. Mam więc jeszcze jedno pytanie, jak łatwo się domyślić o schemat do tego haftu ( jeżeli nie taki trudny to może i ja bym tak umiała. Pozdrawiam Agnieszka ( a nie jak wczoraj Adnieszka)
-
2009/03/06 21:01:11
Schemat podeślę jeśli tylko będę wiedziała gdzie ;)
-
2009/03/06 21:18:22
Wielkie dzięki. Nie śmiałam tak od razu wyskakiwać z e-mailem ( choć liczyłam po cichu że może się uda zdobyć schemat). Jeżeli można to podaję adres agda-a1@gazeta.pl
Jeszcze raz dziękuję
-
2009/03/08 09:34:31
Krzysiu, ambitne plany :) Ciesze się że będzie można poczytać też o innych Twoich robótkach bo np. Twoje kartki świąteczne niezmiennie są dla mnie wielka inspiracją (wyszyta matematycznym bombka jest bossssska :)
pzdr
yenn
-
2009/05/26 22:14:17
Witam !!!

Znalazłam Twojego bloga przypadkowo. Ja również zajmuję się haftem - obecnie krzyżykowym a dawniej richelieu. Twojego bloga podesłałam Agnieszce która prowadzi ten blog agagalas.blogspot.com/
Zapraszam do mnie - mam stronkę internetową - www.golddust.pl
Pozdrawiam Iza N-P.