środa, 01 lipca 2009
Serca
W moim ogólnorobótkowym blogu pisałam o spiskowym patchworku dla Smyka przygotowałam cztery hardangerowe serca na narożniki. Zaprojektowałam je sama, co nie jest trudne przy takim wymiarze, mając w pamięci piękne motywy sercowe Emie Bishop i Victoria Sampler.

Kolorystyka była z góry umówiona, wymiary haftów też, obliczyłam ile bloczków zmieści się na 8 cm tkaniny 25 ct ( ostatecznie haft wyszedł trochę większy by wypełnienie środków lepiej się wpasowało ).

Haftowałam na Luganie vintage beżowej nićmi perłowymi i kordonkiem. Jakiś czas temu kupiłam na allegro końcówki takich nici, świetnie się nadają do drobiazgów.To serducho haftowałam 3 różnymi odcieniami perłówki ( ale bardzo zbliżonymi), żeby uzyskać efekt cieniowania.W brązowym sercu mostki owijałam kordonkiem podobnym do nici typu Rayon, Marlitt, chyba wiskoza tylko skręt ma jak kordonek, błyszczy pięknie, ale ma tendencję do skręcania, nawet po praniu i prasowaniu.I ostatnie serduszko ecru z przeplatanką, o którą pytało mnie kilka osób, dlatego opiszę sposób wykonania. Pomysł nie mój, odgapiony z pewnego samplerka i dopasowany do moich potrzeb.Przeplatankę robi się tak samo jak pętelki na guziki. Najpierw trzeba 3 razy przeciągnąć nitkę między sąsiednimi bloczkami, a następnie należy je obdziergać. Wykonujemy to jakby do tyłu, tzn. cerujemy jeden mostek, potem połowę drugiego i przeciągamy nitkę przez pierwszy, wbijając igłę w jego połowie. Wykonujemy pętelkę i kończymy cerowanie drugiego mostka. Widać to na rysunku.Zamieszczam odręczny schemat serduszka. Przepraszam za jakość, ale nie mam odpowiedniego programu do tworzenia wzorów, rysuję je sporadycznie, bo jest ich całe mnóstwo i to jakich pięknych . Szkoda mi czasu na rysowanie przy linijce, a ręcznie zajmuje to tylko parę minut.
Długie linie ( w zamyśle miały być proste ) to niewycięte nitki, które cerujemy. Na bazie tego samego wzoru wykonalam wszystkie serca, zmieniałam jedynie ich środki. Po dodaniu ściegu dzierganego dookoła bloczków, serce można wyciąć.
Jeśli ktoś chciałby skorzystać z tego wzorku nie mam nic przeciwko, motywy bardzo łatwe, bez problemu odworuje się je z powyższych zdjęć.